berna.ocakcioglu @ gmail.com

COVİD 19 MU TEHLİKELİ CEHALET-20 Mİ?

Dünyanın ve ülkemizin gündemi hala Covid 19 ile yoğun.  Olmamasına da imkan yok zaten. Bu süreçte Türkiye planlı, programlı, tedbirli temkinli ve sabırlı ilerliyor. Aynı zamanda devletimizin  tüm bakanlıklarıyla tüm dünyaya örnek uygulamaları ile göğsümüz kabarıyor, moralimiz artıyor.

Türkiye genelinde hem çağrı merkezi gönüllü ekipleri hem de evlere ulaşan gönüllüleri ile kaymakamlıkların Vefa Destek Grupları gece-gündüz vatandaşlarımıza destek olup ulaşıyorlar. Kara gün dostu Kızılay her gün sokaklarda. Bizzat Cumhurbaşkanımız Vefa Destek  Gruplarının ulaştığı vatandaşlarımızla tek tek konuşuyor. Maddi ve manevi bir seferberlik ile devlet millet kenetlenmiş durumda. Sağlık Bakanımız her an sosyal medyadan, ekranlardan açıklamalarıyla bize hem bilgi hem ferahlık veriyor. Devletimiz 24 saat on line . Sadece Türkiye’deki değil yurt dışındaki vatandaşlarımıza da ulaşıyoruz, bulundukları ülkelerde yeterli sağlık hizmetini alamayan vatandaşlarımız ambulans uçakla Türkiye’ye getiriliyor. İngiltere’ye, Amerika’ya, Filistin’e dünyanın ihtiyaç duyan ülkelerine maske ve malzeme gönderiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığımızın ilk olarak #TatilDeğilUzaktanEğitim diyerek EBA TV ve www.eba.gov.tr den başlattığı  her gün çeşitlenip gelişen uzaktan eğitim uygulamaları ile öğrencileri derslerle buluşturuyor. Özellikle de önce 8. ve 12. Sınıflar sonra da tüm sınıflara başlatılan canlı ders uygulaması bir veli ve eğitimci olarak da ifade etmeliyim ki son derece başarılı. Üstelik yine EBA TV ile velilere de ulaşılarak uzmanlarla veliler buluşturuluyor. Her okul neredeyse kendi sosyal medya hesaplarından, youtube kanallarından velilere uzaktan akademilerle ulaşıyor. EBA ’da sadece dersler yok teneffüs içerikleri de son derece faydalı ve zengin.

2023 Vizyon Felsefesi ile akabindeki uygulamalarla “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” denilerek dikkat çekilen mesleki eğitimin önemi bu süreçte adeta can buldu 21. Yüzyılın olmazsa olmazı üretim odaklı öğretim anlayışının dünyaya ilham veren öncüsü meslek liselerimiz hepimizin gururu oldu. Böylece 2023 Vizyon Felsefesi emin adımlarla ve yerinde uygulamalarla felsefeden eyleme dönüşmeye başladı. Neler mi üretti meslek liseleri?  Maske, dezenfektan, solunum cihazı ile hastanelerin ve ülkemizin ihtiyaçlarına yetiştikleri gibi dünyaya da yetişir hale geldik. Sonuncusu da anne memleketim, büyüdüğüm şehir Konya’dan geldi ne yalan söyleyeyim ayrı bir gururlandım hemşehrilerim sağlık çalışanları için “ İzole Numune Alma Ünitesi” ürettiler. “Bilmek yeterli değildir, uygulamak gerek. İstemek yeterli değildir yapmak gerek diyen Gothe’nin sözü de adeta meslek liselerimizin bu uygulamalarıyla hayata geçti. 

Sadece bunlar mı? 23 Nisan TBMM’nin açılışı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını da evlerimizden ama tek yürek kutladık. Reis-i Cumhurumuz ekranlardan biz evlerimizim balkonlarından ellerimizde bayraklar İstiklal Marşımızı tüm Türkiye bir ağızdan okuduk. Tam bir birlik ve beraberlik sembolüydü.

Covid’le mücadele ederken morallerimizi de yüksek tutuyorduk ki hazımsızlar boy göstermeye başladılar Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş görevi gereği İslam'ın haram kıldığı, dünyadaki en büyük üstünlüğümüz aile yapımızın iki büyük düşmanı zina ve eş cinselliğin haram olduğunu, hastalıkları getirdiğini ve nesilleri çürüttüğünü dile getirdiği için Ankara Barosu'nun hışmına uğradı. Diyanet İşleri Başkanımızın şahsında İslam’a saldırdılar. Akıllarınca! Sesi çağlar öncesinden gelen diyerek aşağıladılar. O kadar bi haberlerdi ki İslam’ın çağların üstünde ve ötesinde bir din olduğundan . Kendi cehalet ve karanlıklarını aydınlık sanıyorlardı.  Covid-19 yalnız değil bunu da gördük. Türkiye beraberinde Cehalet-20 ile de mücadele ediyor ve ikisini de yenecek Allah’ın izni ile…

Mübarek Ramazan hayra ve berekete vesile olsun, kalın sağlıcakla…