Xiaomi, İstanbul Avcılar'da açacağı fabrika ile Türkiye, markanın dünyada üretime geçtiği dördüncü ülke olacak. Aynı zamanda, dev firma bu yatırımıyla hem mavi yaka hem beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Ayrıca Salcomp iş birliği ile hayata geçirilecek fabrikanın, yıllık 5 milyon adet telefon üretim kapasitesine sahip olacağı belirtildi. 

"TÜRKİYE’DE ÜRETİME BAŞLIYORUZ"

 Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Usher Liu, Xiaomi ailesi olarak 2019 yılında Türkiye'de yönelik atılan adımla ilgili, "Bizi ilk günden bu yana kucaklayarak Türkiye'nin bir numaralı akıllı telefon markası yapan ve en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına teşekkür ederiz." dedi. 

Xiaomi olarak en önemli önceliklerinin bulundukları bölgenin yerel bir parçası haline gelmek olduğunu aktaran Liu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu sebeple Türkiye'nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı çok mutluyuz. Bizim için en değerli pazarlardan biri olan Türkiye'de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek çalışmalarımızı her zaman bir adım öteye taşımayı arzu ediyoruz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine kurulu fabrikamızla Türkiye'de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim."